EGIPT, Circuit festiv – Revelion 2021! Perioada: 27 dec / 06 ian 2021 (10n), Pret: 850 eu + avion. Early booking: 850 eu!
Cairo, Alexandria, Tren de noapte, Croaziera pe Nil (Aswan – Luxor), sejur Hurghada, Cairo!
Dupa masurile restrictive din acest an, va oferim un program relaxant si stralucitor, efectuat in conditii de maxima siguranta sanitara, datorita masurilor luate de oficialitatile din Egipt: grup de maxim 25 persoane in autocar de 50 de locuri, hotelurile de lux si vasul de croaziera ocupate in procent de 50%, toate masurile sanitare respectate cu strictete, pentru siguranta Dumneavoastra! Iar la intoarcere acasa nu este necesara carantina!
Un Revelion minunat, ca un balsam pentru suflet si trup; un bun inceput pentru Noul An 2021!
PROGRAM
Ziua 01, duminică 27 decembrie: CAIRO CRESTIN
Sambata seara, intalnire pe Aeroportul Otopeni la ora 22:00, zbor direct Bucuresti – Cairo intre orele 00:30 – 03:15.
BINE ATI VENIT IN EGIPT! Cairo – după formalitățile vamale, transfer la Hotelul Grand Nile Tower (sau similar). Camerele vor fi pregătite la sosirea la hotel și acolo veți avea ocazia să vă odihniți câteva ore înainte de a începe vizitarea orașului Cairo, chiar în aceeași zi.
Mic dejun în jurul orei 09:30, urmat de Sfanta Liturghie la Biserica Grec-Ortodoxa Sf Gheorghe, din Old Cairo. Urmeaza un tur ghidat în cartierul crestin din vechiul Cairo: Biserica Suspendată, Biserica Sf. Serghie și Mănăstirea Sf. Gheorghe. La finalul zilei: Muzeul de Egiptologie. Cina în jurul orei 19:00. Revenirea la hotel
Ziua 02 – luni 28 decembrie: ALEXANDRIA
Micul dejun se va servi devreme, apoi vom pleca spre un alt oraș egiptean, Alexandria. În drum spre Alexandria, veți vizita mănăstirile din Wadi El Natroun (Sf. Macarie, Sf. Paisie și El Surian). Manastirea Sf Mina.
Sosirea în Alexandria, cazare la Hotelul Grand Plaza.
La ora 20:00, cina la celebrul restaurant cu fructe de mare, numit „Piața de pește”.
Cazare în Alexandria
Ziua 03 – marți 29 decembrie: ALEXANDRIA, CAIRO PIRAMIDE
Micul dejun la hotel, apoi tur panoramic in Alexandria, unde veți vizita Biblioteca din Alexandria și Fortul Qaytbai, precum si Catedrala Sf. Marcu (mormantul sfantului evanghelist).
Retur la Cairo, vom face acum un tur la Marile Piramide din Giza si Sfinxul din Cairo Gara Cairo – Giza, tren de noapte către Aswan – în jurul orei 20:00. Trenul (Sleeper train) este dotat cu compartimente pentru dormit. Cina și micul dejun în tren. Cazare în cușetele speciale ale trenului.
Ziua 04 – Miercuri 30 decembrie: ASWAN, REVELION PE CROAZIERA
Sosirea în Aswan; vizitarea celor mai importante puncte din Aswan: Templul Philae, Barajul Înalt; îmbarcarea pentru croaziera pe Nil – prânz pe vapor.
Din ziua a patra până în ziua a șaptea (30 decembrie 2020 – 02 ianuarie 2021), inclusiv Revelionul, vă veți bucura de șederea dvs. la bord, veți naviga de la sud la nord până când veți ajunge la Luxor. Conform programului, in timpul croazierei veți vizita următoarele situri: Templul lui Kom Ombo, Templul lui Edfu în timpul navigației. În Luxor veți vizita: Valea Regilor, Templul Hatshepsut și coloșii din Memmnun pe malul de vest. Pe malul de est, veți vizita Templul Karnak și Templul Luxor.
Vă veți bucura de o experiență unică în seara de Anul Nou, Cina de gală la bord.
Ziua 07 – Sâmbătă 02 ianuarie 2021: SEJUR HURGHADA
Debarcare, apoi transfer catre Hurghada, la Marea Roșie. Cazare la The Desert Rose Resort (sau similar). Vă veți relaxa și vă veți bucura de oportunitățile oferite de Marea Roșie timp de 4 zile / 3 nopți. Veți avea bucuria să vedeți magnifica și colorata viață marină din recif sau, dacă doriți, puteți să navigați spre una dintre frumoasele insule, în cadrul unei excursii de o zi, la bordul unui iaht de lux.
De asemenea, pentru a vizita deșertul și munții din împrejurimi, puteți opta pentru un safari cu Toyota Land Cruiser sau cu ATV-ul.
De sâmbătă până marți, 5 ianuarie, vă veți bucura de un loc excelent pentru vacanță, Hurghada, unul dintre cele mai frumoase din Egipt!
Ziua 10 – marți 05 ianuarie: SF ANTONIE si SF PAVEL, CAIRO
Micul dejun la hotel, apoi transfer la Cairo. În timpul călătoriei veți avea posibilitatea să vă bucurați de frumoasa panoramă a Mării Roșii pe partea dreaptăa soselei și să vizitați cele două faimoase mănăstiri, Sfântul Pavel și Sfântul Antonie.
Veți ajunge în Cairo în jurul orei 20:00 .
Cina va fi servită la un restaurant, lângă aeroportul din Cairo.
Pe la miezul nopții ne vom deplasa la aeroportul din Cairo pentru a vă îmbarca în zborul internațional către București.
Ziua 11 – miercuri 06 ianuarie
Zbor direct Cairo – Bucuresti intre orele 04:00 – 06:50.
Bine ati revenit acasa, La Multi Ani 2021!
Servicii turistice
Cazare (hotelurile menționate mai jos sau similar)
Masa: 02 mese zilnice, cu excepția croazierei pe Nil – pensiune completă.
Cairo, prima cazare : Grand Nile Tower https://grandniletower.com/
Alexandria : Grand Plaza https://reservation.booking.expert/en-us/search?h=gbahifc&t=1
Train : Sleeper train https://www.wataniasleepingtrains.com/
Nile Cruise : TBA 5*
Hurghada : Desert Rose https://www.desertrose.com/en/
———————————————-
Tarife
Loc în cameră dublă : 850.00 EUR + bilet avion
Supliment camera Single : 285.00 EUR.
Copiii
Vor sta în camere cu părinții lor
De la 00 la 3.99 ani : gratuit
De la 04 la 08.99 ani : 95.00 EUR
De la 09 la 11.99 ani : 50%
——————————————————-
Pretul include: toate serviciile menționate mai sus, cazare, transferuri, mese și taxe de intrare.
Pretul nu include:
Viza de intrare în Egipt pe aeroportul din Cairo: 25.00 USD$;
Testul Covid 19 : 100,00 USD la Aeroportul din Cairo, DACA nu este făcut cu cel mult 72 de ore înainte, in tara.
Asigurare storno (pentru restituirea integrala a excursiei, in cazul in care testul Covid19 efectuat in tara este pozitiv) si asigurare medicala.
Servicii suplimentare: plata la hotel;
Tips: 75,00 EUR/ pers, pentru personalul local
Tururi opționale:
Excursie la Abo Simbel (Dacă permite programul): 100.00 EUR.
Excursie de o zi întreagă – snorkeling la iahtul de lux din Hurghada către insule, inclusiv prânzul: 50.00 EUR.
ATV-ul pentru safari în deșert: 40.00 EUR.
INFORMATII SI INSCRERI:
Ag. MIRIAM TURISM
Poiana Sarata Nr 244, Jud Bacau
Licenta tour-operator nr 1790/2019
Tel: 0723.645.180 sau 0234.337.990
Email: miriamturism@yahoo.com
office@miriamturism.ro
Site: www.miriamturism.ro